<<předchozí<<
>>další>>  
Bondova auta

    Stejně tak jako Bond girls i Bondova rychlá auta a automobilové honičky patří neodmyslitelně ke správné bondovce. V historii těchto se vystřídalo opravdu hodně nádherných aut se zvučnými jmény jako Aston Martin, Lotus, Ford nebo BMW. Z důvodů lepší přehlednosti a kratšího nahrávání jsem přehled aut rozdělil na tři části podle představitelů Jamese Bonda, většina obrázků je navíc ve formě thumbnailů - po kliknutí na náhled se objeví obrázek v plné velikosti.

I.   Sean Connery a George Lazenby (tato stránka)
II.  Roger Moore
III. Timothy Dalton a Pierce Brosnan

 
1. Sunbeam Alpine 1961
Sunbeam Alpine 1961     Tento bleděmodrý Sunbeam Alpine z roku 1961 byl vůbec prvním autem ve filmovém zpracování Jamese Bonda. Sunbeam se objevil ve filmu Dr. No a bylo to zcela normální běžně prodávané auto bez žádných zvláštních funkcí. Také v druhé bondovce From Russia With Love nezaznamenal čtyř a půl litrový Bentley Sports Tourer žádný větší ohlas. přestože právě Bentley mělo být podle Fleminga Bondovo oblíbené auto je Bond spojován se zcela jiným vozem - s Aston Martinem DB5.

 
2. Aston Martin DB5
Aston Martin DB5 z filmu GoldenEye se značkou BMT 214 Apůvodní Aston Martin DB5 se značkou BMT 216 A    Právě toto auto proslavilo jak Jamese Bonda, tak anglické závodní vozy. Aston Martin se značkou BMT 216 A (viz oba thumbnaily napravo) se objevilo ve filmech Goldfinger a Thuderball. Toto auto je narozdíl od svých předchůdců doslova přecpáno různými vylepšeními, zbraněmi a vůbec nesčetnými hračkami z dílny vynálezce Q. Bond měl tak k dispozici například samopaly za parkovacími světly, kouřovou clonu, katapultovatelné sedadlo spolujezdce, nebo vymněňovatelné poznávací značky všech evropských zemí (ve skutečnosti pouze Velké Británie, Francie a Švýcarska, ale i Aston Martin DB5DB pětka v celé své kráse tak). Přestože bylo auto po instalaci všech těchto vymožeností dost těžké, dosahovalo s upraveným motorem o 330 koních rychlosti 232 km/h.
    Aston Martin DB5 jste mohli vidět i v posledních bondovkách, kde plní úlohu Bondova soukromého auta, zatímco pro jednotlivé mise mu jsou přidělena auta jiná. DB5 účinkovalo třeba v úvodní sekvenci bondovky GoldenEye, kde se s ním Pierce Brosnan pouští do závodu s červeným Ferrari 355 GTS. Není to však původní auto z Goldfingera a Thunderballu, poznávací značka je nyní BMT 214 A (viz malý horní obrázek z filmu GoldenEye).

 
3. Toyota 2000 GT
Toyota 2000 GT    Toto vozidlo přilákalo pozornost filmařů, poté co vzbudilo v roce 1965 velkou pozornost na dvanácté Tokyo Motor Show. Dva vozy zakoupené pro film byly předělány na kabriolety tak, že ze zadní části automobilu zbyly původní pouze světla a nárazníky. Ve filmu You Only Live Twice s ním jezdí spíše Bondův kolega Aki. Auto je také věrno svému japonskému původu vybaveno nejmodernější elektronikou. Obsahovalo tak například bezdrátový telefon, hi-fi příjmač nebo uzavřený televizní okruh s kamerami schovanými za poznávacími značkami, takže řidič mohl na obrazovkách v autě pozorovat dění vepředu i vzadu.

 
4. Aston Martin DBS
Aston Martin DBS    Aston Martin DBS je nástupcem slavné DB pětky. Proháněl se v něm James Bond v podání George Lazenbyho ve filmu On Her Majesty's Secret Service. Nikdy ale nedosáhlo popularity svého předchůdce.
   Narozdíl od DB5 nemělo DBS žádné zvláštní vymoženosti, pokud nepočítáme sniperskou pušku ukrytou v přihrádce spolujezdce. Jak cynicky zmiňuje Wikipedie, je zřejmé, že nemělo neprůstřelná skla. To stálo na konci filmu Bondovu manželku Tracy život.

 
5. 1971 Ford Mustang Mach I
Ford Mach I Mustang Ford Mach I Mustang    Ford Mach I Mustang z filmu Diamonds Are Forever se proslavil díky jízdě po dvou kolech, kterou vidíte na thumbnailu vpravo. Jediným problémem je, že zatímco do úzké uličky v Las Vegas, kam uniká svým pronásledovatelům vjíždí po levých kolech, z uličky vyjíždí po pravých, což bývá považováno za jeden z největších trapasů v dějinách kinematografie.

 


pokračovat