1. vydání, Jonathan Cape (1966) Ian Fleming -
Octopussy and the Living Daylights
(1966)

   Ian Fleming zamýšlel vydat druhou sbírku povídek, svůj záměr však již nestihl realizovat, a tak mu jeho dvě povídky Octopussy a Living Daylights vyšly až posmrtně jako čtrnáctá a poslední kniha s Jamesem Bondem. O rok později byla v reedici přidána povídka Property of a Lady, ve vydání z roku 2002 pak ještě čtvrtá povídka "007 v New Yorku". Vazba na filmy je zde vidět na první pohled. Obě titulní povídky posloužily svými názvy producentům dvou bondovek v 80. letech. U obou tím ale podobnost s literární předlohou prakticky končí, tvůrci zmíněných filmů si vypůjčili jen některé postavy a motivy.

1. Octopussy

   James Bond se vydává na svou oblíbenou Jamaiku, aby zde vyřešil jeden válečný případ, který se ho osobně dotýká. Jeho podezřelým je major Dexter Smythe, válečný veterán, který si na Jamaice užívá důchodu. Bondovo podezření se ukáže Pan Books (1967) být oprávněné a major Smythe přestane po chvíli zapírat a místo toho vypoví Bondovi celý dramatický příběh, který už léta sžírá jeho svědomí.
   Poté co si Bond celou Smythovu historku vyslechne, nechá mu gentlemansky nějaký čas na vypořádání jeho osobních věcí. Vojenská hrdost Smythovi velí spáchat sebevraždu a doufat, že jeho jméno bude po smrti ušetřeno potupy, která by ho jistě čekala, kdyby došlo k oficiálnímu obvinění a zatčení. Příroda však rozhodne za něj, osudným se mu nakonec stane jeho koníček, totiž potápění. O život ho připraví chobotička Octopussy.
   Stejně jako v románu Špión, který mne miloval, je v této povídce James Bond spíše ve vedlejší roli. Děj se soustředí na majora Smythe a jeho válečné vyprávění. Fleming zde ukazuje, že události roku 1945 nebyly vždy černobílé a k pochybení došlo někdy i na straně spojeneckých sil.
   Filmová Chobotnička si kromě názvu ze stejnojmenné povídky nebere téměř nic. Chobotnička je zde Bondova femme fatale, mořskou faunu a svou milovanou malou chobotnici však obdivuje bezpečně ve svém akváriu.

2. The Living Daylights

   Druhá povídka se odehrává ve Východním Berlíně, kam je Bond vyslán jako výborný střelec, aby napomohl úspěšnému sběhovi známému jen pod označením 272 přes hranice. 272, který je již delší dobu na útěku, je vybaven klíčovými informacemi, které chce západ za každou cenu mít a východ za žádnou cenu vypustit do světa. Prolomení jednodenní sovětské šifry a chycení jednoho dvojtého agenta vedlo k tomu, že obě strany vědí, že 272 se nachází v Berlíně, chce přeběhnout a plánuje to provést v jednom ze tří po sobě jdoucích večerů. KGB nebere incident na lehkou váhu a údajně nasadila též jednoho ze svých nejlepších sniperů, známého jen pod přezdívkou Trigger (Spoušť).
   Začne tedy souboj dvou ostrostřelců, náročný zejména psychicky. Bond je ukryt v jednom bytě s dobrým výhledem na místo, které bude muset 272 podle všech informací při svém pokusu o přeběhnutí hranic překonat. Jedná se o prakticky nechráněný pás země, kde se sběh stane dokonalým terčem. Bondovým úkolem je tedy identifikovat záhadného Triggera Penguin Books (2004) a zlikvidovat ho dříve než tento zastřelí důležitého přeběhlíka. Bond k celé operaci přistupuje velice profeasionálně, vše se však v poslední chvíli zcela nečekaně zvrtne...
   Kromě The Living Daylights u nás uváděného jako Dech života se povídkou nechala inspirovat také filmová bondovka Vyhlídka na vraždu. Jedná se ale více méně pouze o lokaci, postavu a několik momentů - celkové vyznění je úplně jiné.

3. Property of a Lady

   Tak se měl jmenovat třetí film s Timothy Daltonem v roli Jamese Bonda. Nakonec však byla jeho příprava ukončena a nějakou dobu to vypadalo, že je konec i s celou sérií (než ji v 90. letech vzkřísilo Zlaté oko s Piercem Brosnanem). Nerealizovaný film by si však ze stejnojmenné povídky pravděpodobně nevzal víc než název, protože příběh byl již do velké míry využit v bondovce Chobotnička.
   James Bond je zde vyslán do aukční síně Sotheby's, aby se zúčastnil aukce, kdy titulní dáma draží jeden z uměleckých skvostů, diamanty osázený glóbus od Carla Fabergé, známého svými velikonočními vejci pro cara a carevnu. KGB se této dámě chce odvděčit za vykonané služba a vyšle na aukci svého muže, který má nepozorován přihazovat a vyšroubovat tak cenu co nejvýše. James Bond je nejprve podrobně seznámen s fungováním podobných aukcí, aby zvládl svůj jediný jasně zadaný úkol - neznámého agenta KGB identifikoval.

4. 007 v New Yorku

   Nejkratší historka, která byla ke sbírce přidána až dodatečně, by se dala zařadit spíše mezi cestopisné počiny. V hlavní roli není James Bond, ale americká metropole. Agent 007 je tím, kdo čtenáři New York představuje. A dělá tak samozřejmě z pohledu tajného agenta, z pohledu milovníka dobrého jídla a pití a znalce místních poměrů. Trochu melancholicky si postěžuje, že v dnešním New Yorku (tj. z počátku 60. let) už člověk o dobrý podnik či hotel nezavadí.
   Jeho mise stojí více méně v pozadí celé povídky a nehraje větší důležitost. 007 v New Yorku určitě stojí zato přečíst, i přesto pokud Vás New York 60. let nijak zvlášť nezajímá. Závěrečná pointa je opravdu povedená a fanoušky 007 potěší zmínka o Bondově milence v New Yorku jménem Solange.

Hodnocení

   Všechny povídky mají něco do sebe, zajímavá je zejména jejich různorodost. Ve dvou z nich najedeme Bonda spíše ve vedlejší roli, v The Living Daylights a Property of a Lady však je agent 007 bezesporu v centru dění. Nechybí napětí ani překvapivé zvraty. A různé vazby na hned na tři filmové bondovky fanoušky rozhodně potěší.


zpět