1. vydání, Jonathan Cape (1963) Ian Fleming -
On Her Majesty's Secret Service
(1963)

   On Her Majesty's Secret Service do češtiny překládané jako Ve službách Jejího veličenstva či V tajné službě Jejího veličenstva je Flemingovým desátým románem, prvním po odstartování filmové série uvedením Dr. No v roce 1962. Jedná se o druhý díl Blofeldovské trilogie. James Bond narazí na padoucha jménem Ernst Stavro Blofeld v románu Thunderball (1961), a k finálnímu zúčtování dojde až v You Only Live Twice (1964).
   Zfilmování se román dočkal v roce 1969 a v hlavní roli se představil australský herec George Lazenby. Lazenby všechny překvapil, když ještě před premiérou odmítl další účinkování v sérii, a tak se v následující bondovce opět vrátil Sean Connery. Navzdory kontroverzím ohledně Lazenbyho odchodu zdůvodněného tím, že James Bond je přežitek / nejde s dobou, si snímek vydobil pozitivní ohlasy diváků i kritiků a stal se finančně nejúspěšnějším filmem roku.

Zápletka

   James Bond znaven dlouhým a naprosto bezvýsledným pátráním po Ersntu Stavro Blofeldovi se koncem léta vrací do Londýna a vážně uvažuje o tom, že u Tajné služby skončí. Nepospíchá a tak se zastaví ve francouzském Royale, starém známém místě, ke kterému má od kauzy Casino Royale zvláštní vztah. Konec sezóny zde bývá velkolepý a James Bond je zvědav, co tentokrát zažije.
   Zásadní událost ho potká ještě než do Royale dorazí, když ho v bílé Lancii předjede krásná dívka, Pan Books (1964) Penguin Books (2003) a navzdory Bondově snaze se mu ztratí na úzkých klikatých silnicích před Royale. Bond doufá, že se s dívkou znovu setká, a přání se mu splní hned večer v kasinu, když komtesa Teresa di Vicenzo přijde a během chvíle prohraje úctyhodnou sumu. Nemá na zaplacení a skandál už visí ve vzduchu, když 007 gentlemansky zasáhne a částku zaplatí. Komtesa, která se Bondovi představí jako Tracy, mu je velice vděčná a nakonec s ním stráví noc. Něco ji ale zjevně silně tíží. Ráno Jamese hystericky vyhodí, a ten se ji rozhodne sledovat.
   Spustí se řetězec událostí, kdy se nejprve Tracy pokusí spáchat sebevraždu, Bond jí v tom zabrání, poté jsou oba uneseni neznámými muži a nakonec se Bond ocitne před samotným šéfem francouzského organizovaného zločinu. Ukáže se, že "Kápo", překvapivě sympatický a upřímný muž, je Tracyným otcem a stejně jako 007 si o ni již dlouho dělá starosti. Ukáže mu dopis na rozloučenou, který mu Tracy nechala v hotelu v Royale a nakonec přijde s nabídkou, která Jamesovi vyrazí dech. Když se s Tracy ožení, dostane milión liber jako věno. James odmítá a poukazuje na to, že Tracy teď potřebuje především profesionální psychologickou péči. V budoucnu se s ní ale rád znovu setká. Tracyn otec zdráhavě souhlasí, že okamžitá svatba asi dceřiny problémy nevyřeší, ale trvá na tom, že je Bondovi zavázán, a nabízí mu pomoc v jakémkoli směru. 007 se chystá odmítnout, ale náhle ho napadne, že mocný kápo by mohl něco vědět o Blofeldovi. Dozví se, že jeho úhlavní nepřítel je stále naživu a skrývá se někde ve Švýcarsku.
   Tři měsíce trvá, než je zjištěna Blofeldova přesná poloha a než může 007 vyrazit na svou misi. Blofeld si u Britského královského úřadu pro heraldiku objedná výzkum svého rodokmenu, který mu má pomoci k nové totožnosti - titulu hraběte de Bleuville, který ve Francii nárokuje. Bond má být za Blofeldem vyslán jako Sir Hilary Bray, zaměstnanec heraldického úřadu, pod záminkou ověření některých fyzických znaků a ověření určitých detailů.
   Blofeld nakonec souhlasí a 007 se jako Sir Hilary Bray ocitá ve švýcarských Alpách, na vrcholu Piz Gloria, kde padouch údajně provozuje lanovou dráhu a lyžařské středisko a současně také provádí ojedinělý alergologický výzkum. O co mu jde doopravdy, musí Bond zjistit. Od začátku se mu celé místo zdá velice podezřelé a již brzy mu jde o život.

Hodnocení

   On Her Majesty's Secret Service je výborně napsaný thriller, který strhne nejen fanoušky Jamese Bonda. Dovoluji si tvrdit, že se jedná o Iana Fleminga na vrcholu tvůrčích sil. Tato kniha je mezi romány s agentem 007 asi moje nejoblíbenější. Fanoušci ocení některé perličky a zajímavosti - dozvíme se mimo jiné, že literární Bond na tom není na lyžích až tak dobře, co mu dokáže nejvíce rozproudit krev v žilách, jaká je Bondova nová osobní sekretářka nebo to, že M ve volném čase pěstuje orchideje a rád čte detektivky s Nero Wolfem. Román se od filmové adaptace v mnohém odlišuje - jsme například svědky dvou zcela jiných alpských honiček než ve filmu. Každopádně všem vřele doporučuju.


zpět