1. vydání, Jonathan Cape (1961) Ian Fleming -
Thunderball
(1961)

   Thunderball je čtvrtý film, ve kterém Jamese Bonda ztvárnil Sean Connery. Za neojoblíbenější bondovku s Seanem Connerym je označován předchozí Goldfinger, Thunderball se však může chlubit tím, že to byla Conneryho (finančně) nejúspěšnější bondovka. Román Iana Fleminga je v pořadí až devátý a byl napsán za účelem převedení na filmové plátno. Fleming na scénáři k filmu Thunderball spolupracoval s dalšími dvěma autory, a Thunderball měl celou sérii zahajovat! Nakonec se však producenti rozhodli pro Dr. No, a Flemingův román se tak vlastně stal vůbec první adaptací scénáře k filmu s Jamesem Bondem, i když v roce 1961, kdy Thunderball poprvé vyšel, ještě film nebyl natočen.

Zápletka

   V první části románu je James Bond svým šéfem vyslán na ozdravnou kliniku. Dělají mu starosti výsledky poslední Bondovy pravidelné lékařské prohlídky, a tak se tajný agent navzdory protestům brzy octne na anglickém venkově. Dlouho se tam však nenudí - na ozdravném pobytu se tam nalézá také záhadný hrabě Lippe, ze kterého se vyklube nebezpečný člen čínské zločinecké organizace. Nešťastnou náhodou hrabě zjistí, že se o něho Bond zajímá, a hned se ho pokusí zabít. Bond o vlásek unikne smrti a před odjezdem se hraběti pomstí.
   Ani netuší, že tato soukromá odplata má dalekosáhlé následky. Kvůli dočasné indispozici hraběte Lippeho se musí o pár dní odložit velkolepá dlouho plánovaná operace, kterou chce svou dosavadní úspěšnou Penguin Books (2003) Pan Books (1971) kariéru završit tajná organizace SPECTRE. Jejím šéfem a zakladatelem je Ernst Stavro Blofeld, profesionální a nikdy nepolapený kriminálník, který za každé politické situace ví, jak přijít k velkým penězům. Jeho organizace měla dvacet členů, mezi nimiž byli dva vědci a osmnáct bývalých agentů či profesionálních zločinců ze šesti různých zemí světa. Oním velkolepým plánem je únos dvou atomových bomb při rutinním britském vojenském cvičení a následný požadavek 100 milionů liber, který bude adresován západním mocnostem s hrozbou použití bomb v případě, že nebude zaplaceno do stanoveného ultimáta.
   S několikadenním zpožděním k únosu letadla a ukradení obou bomb dojde přesně podle plánu. James Bond je vyburcován mimořádným poplachem a M mu nechá nahlédnout do kopie dopisu, který od SPECTRE obdržel britský premiér. Stejný dopis obdržel také americký prezident a všechny tajné služby jsou vzhůru nohama. Jedině M se zdá mít stále chladnou hlavu. Především na základě instinktu pošle svého nejlepšího muže na Bahamy.
    James Bond je zprvu naštvaný, že byl vyslán do tak nesmyslné části světa. V Nassau, hlavním městě Baham, je právě po sezóně - vše klidné až ospalé. Představa, že by se mohlo jednat o jeden z cílů nebo že by někde v okolí byly ukryty dvě atomové bomby, zcela směšná. Bond se však se svým úkolem smíří, zvlášť poté co zjistí, že jeho kolega ze CIA vystupující pod jménem Larkin není nikdo jiný než starý známý Felix Leiter. Jedinou trochu slibnou stopou na ostrově je velká jachta Disco Volante patřící muži jménem Emilio Largo, který se chystá na hledání pokladů v korálových útesech a za tímto účelem sezval akcionáře z celého světa, kteří mají výpravu financovat. O lodi a jeho plánech se Bond dozvídá od krásné Largovy milenky Domino Vitali, jejímuž kouzlu brzo podlehne.

Hodnocení

   S více jak 250 stranami patří Thunderball k Flemingovým nejdelším románům. Jeho čtení je však jako obvykle vyložený požitek. Narozdíl od ostatních románů není zde takový rozdíl vůči filmu, i když jako obvykle je kniha méně okázalá a trochu realističtější. Člověk se v Thunderballu (narozdíl od filmu) dozví, jaký je Bondův názor na zdravý životní styl nebo na ženy za volantem. Vše je prodchnuto určitou bezstarostností a lehkostí života bohatých lidí na počátku 60. let a člověk se neubrání romantickým představám typu "jaké to by to asi bylo si takhle žít". Přesto je Thunderball v mnoha ohledech překvapivě moderní. Celkově ideální odpočinková četba na dovolenou nebo na zpříjemnění všedního dne.


zpět