1. vydání, Jonathan Cape (1960) Ian Fleming -
For Your Eyes Only
(1960)

   For Your Eyes Only je sbírka pěti povídek, z nichž čtyři posloužily jako inspirace filmům s Jamesem Bondem. For Your Eyes Only (1981) s Rogerem Moorem čerpá z povídek Risico a titulní Jen pro tvé oči (v pozdějším překladu Velmi důvěrné). Kromě toho si tato bondovka vypůjčila část děje z románu Live and Let Die. Bondovka A View to a Kill (1985) též s Moorem jako 007 si z povídky Vyhlídka na smrt (v pozdějším překladu Na čekané) vypůjčila pouze lehce pozměněný název, s dějem povídky nemá společného vůbec nic. A stejně tak tomu pravděpodobně bude v případě připravované bondovky Quantum of Solace.

1. From a View to a Kill

   V poválečné Francii je zavražděn kurýr britské špionážní služby a ukradeny tajné materiály, které převážel. Vše ukazuje na velice profesionální práci a rozsáhlé vyšetřování neodhalí prakticky žádné stopy. James Bond se právě nachází v Paříži, přes kterou se vrací domů z nevydařené mise ve Vídni. V jeho oblíbené kavárně ho zastihne Pan Books (1962) Mary Ann Russelová, mladá zaměstnankyně stanoviště F. Bondův šéf ho přes francouzskou pobočku Tajné služny pověří případ důkladně prověřit. Bond si nedělá moc velké naděje, ale nechce zklamat šéfovu důvěru, navíc rád stráví pár dní ve společnosti sympatické slečny Russelové, a tak se případu ujme.
   Několik dní se pohybuje po místě činu i po vrchním velitelství spojeneckých bezpečnostních složek zcela bez úspěchu a už pomýšlí na to, že vyštřování vzdá, když se díky zdánlivě bezvýznamné informaci konečně dostane na stopu.
   Velice zajímavý pohled na poválečnou Francii a zajímavý případ vyžadující Bondovi detektivní schopnosti - to je první povídka souboru For Your Eyes Only.

2. For Your Eyes Only

   Manželé Havelockovi, britští občané žijící na Jamaice (která byla v roce 1960 ještě přímou součástí Velké Británie, ne pouze člen Commonwealthu), jsou jednoho dne neočekávaně navštíveni trojící Kubánců. Jeden z nich se představí jako major Gonzales a oznámí, že jeho zaměstnavatel velice stojí o to koupit jejich dům i s pozemky. Je prý ochoten zaplatit jakoukoliv rozumnou čátku a jako důkaz pokyne svým dvěma nohsledům, kteří otevřou kabely plné amerických dolarů. Havelockovi však nemají zájem. Gonzales naléhá, Havelockovi odmítají, přátelský přístup se postupně vytrácí, a když chce pan Havelock nezvané hosty vyhodit z domu, vytáhnou Kubánci zbraně a manželský pár zavraždí.
   M, které Havelockovi osobně znal, se o případ zajímá. Zjistí, že šéf majora Gonzalese, uprchlý nacista von Hammerstein, je velké zvíře v kubánské kontrarozvědce, namočený do špinavých obchodů, ale že na něj oficiálně nemůže. Je jako obvykle nesvůj, když zvažuje použít Tajnou službu pro lehce privátní záměry, ale když vyčerpá všechny oficiální cesty, nakonec vyšle Jamese Bonda na trestnou výpravu. Nikdo si nebude beztrestně dovolovat na britské občany! Bond má za úkol dorazit do Kanady, za neoficiální podpory Kanadské jízdní policie se vyzbrojit, překročit hranice do USA a zabít von Hammersteina, který se tam právě zdržuje na svém ranči. Překvapivou (nevyžádanou) spojenkyní se Bondovi stane Havelockovic dcera Ruby, která je na osobní misi za pomstou - se stejným cílem jako 007. Morální dilema a náročný úkol na kanadsko-americké hranici musí řešit James Bond v druhé povídce.

3. Quantum of Solace

   Povídka Kvantum útěchy není typické dobrodružství agenta 007. Ian Fleming ji napsal v roce 1959 pro časopis Cosmopolitan. James Bond v ní sice vystupuje, ale pouze jako posluchač, jádro povídky totiž tvoří vyprávění guvérnéra Bahamských ostrovů. Penguin Books (2003) Bond se právě nachází v Karibiku, kam odjel kvůli jednomu úkolu a je pozván do sídla guvernéra v Nassau. Večer se dost nudí a neví, jak dále prodlužovat společenskou konverzaci. Nejradši by byl co nejdříve pryč. Až jeho poznámka, že si vždycky myslel, že pokud se někdy ožení, vezme si letušku, rozproudí konverzaci. Guvernér se rozpovídá o jednom bývalém kolegovi z diplomatických kruhů, který si stevardku vzal. A Bond je brzy pohlcen guvernérovým poutavým vyprávěním, aby si na konci uvědomil, že nebezpečné mise v tajné službě nejsou všechno - největší dramata často přinese normální život.
   Díky odlišnému stylu vyprávění a hlavně tomu, že v ní James Bond prakticky neúčinkuje, bylo Kvantum útěchy donedávna jednou z mála povídek Iana Fleminga, na kterou není odkazováno v žádném zfilmovaném dobrodružství agenta 007.

4. Risico

   Povídka Risiko nás přivádí do poválečných Benátek. James Bond je svým šéfem M vyslán na zakročit proti italskému gangu, který ve velkém pašuje drogy do Velké Británie. Od CIA získá Tajná služba kontakt na Kristatose, dvojitého agenta, který se v místním podsvětí pohybuje jako ryba ve vodě. Poskytne Bondovi požadované informace o italském gangu, kromě peněz žádá ale také smrt "Holuba", Enrica Colomba, hlavy gangu. Bond se požadavku diví, ale nakonec neurčitě souhlasí.
   Netuší, že jejich rozhovor je odposloucháván. Colombo se dozví, že ho Kristatos proti němu poštval a zuří. Jako první věc nechá Bonda za pomoci Lisl Baumové, rakouské luxusní štětky, kterou si vydržuje, unést. Bond se probere na jeho lodi a překvapí ho přátelské jednání, které se mu dostává. Brzy se dozví, že je všechno úplně jinak, než si myslel.
   Riziko určitě stojí za přečtení - krátká napínavá povídka je jedním ze základů bondovky For Your Eyes Only. Jsou nám tu představeni rivalové Kristatos a Colombo, stejně tak jako slečna Lisl Baumová, v povídce žena volných mravů, ve filmu falešná komtesa, v obou případech ale objekt zájmu 007.

5. The Hildebrand Rarity

   Poslední povídka souboru je také poněkud netypická. James Bond se právě nachází na Seychelách, kam byl vyslán, aby zkontroloval situaci. Poté co zjistí, že "jediným bezpečnostním rizikem je krása a přítulnost Seychelanek", čeká na odjezd, tráví čas potápěním a trochu se nudí. Když mu jeho známý Fidele Barbey zajistí pozvání na několikadenní plavbu na luxusní lodi, rád přijme.
   To však netuší, že její majitel Milton Krest je nesnesitelný arogantní boháč německého původu, který své bohatství dává stále na odiv a všechny ostatní uráží a ponižuje. K hostům se chová ještě relativně slušně, jeho manželka Liz však vysloveně trpí. Bond se snaží užívat si plavby, nepříjemnosti však visí ve vzduchu.
   Povídka se zajímavým koncem vás určitě nezklame. Milton Krest se stal inspirací pro stejnojemnou postavu v bondovce Povolení zabíjet, která byla až do Casina Royale (2006) posledním filmem čerpajícím z díla Iana Fleminga.


zpět