1. vydání, Jonathan Cape (1955) Ian Fleming -
Moonraker
(1955)

   Bondovo třetí románové dobrodružství s názvem Moonraker se od svého zfilmování výrazně liší. Celé se odehrává v Anglii během jednoho týdne a Bond při odhalování rozsáhlé konspirace zůstává pevně na Zemi. Filmový Moonraker vznikl až v roce 1979, tedy více jak o dvacet let později, jako jedenáctá oficiální bondovka. Jamese Bonda počtvrté ztvárnil Roger Moore. Ač mám tuto bondovku velice rád, přijde mi až trochu trapné, nakolik byl snímek ovlivněn popularitou Hvězdných válek. Román nic nenapodobuje a rozhodně stojí za pozornost.

Zápletka
   Stejně jako ve filmu označuje Moonraker raketu, ale nejedná se o kosmickou loď, nýbrž střelu dlouhého doletu, jakéhosi nástupce válečné V2, kterou v Británii konstruují němečtí odborníci. Otcem celého projektu, který se stane zásadní pro budoucnost poválečné Británie, je záhadný milionář Pan Books (1963) Penguin Books (2002) Sir Hugo Drax. Neposkytuje žádné rozhovory a veřejnosti se spíše straní, přesto plní přední stránky novin a je miláčkem celého království. Z těžce raněného vojáka se ztrátou paměti bez peněz a příbuzných se během několika let po válce díky obchodům a spekulacím stal jedním z nejbohatších mužů světa. Projekt Moonraker, který daroval Velké Británii, mu pak vynesl povýšení do šlechtického stavu.
   Jamese Bonda necházíme v běžné kancelářské rutině. Do akce vyráží agent 007 zhruba třikrát ročně a v mezidobí se buď zotavuje nebo chodí do sídla Tajné služby, kde se vzdělává a trénuje. Více méně kancelářská práce ho však nudí, a tak rád vyhoví žádosti svého šéfa M o pomoc v jedné delikátní aféře. Sir Hugo Drax, zdá se, podvádí v kartách. Kdyby se to provalilo, mohlo by to způsobit obrovský skandál a ohrozit projekt Moonraker.
   Exkluzivní klub Blades, ve kterém bohatí a mocní muži Anglie hledají zábavu a rozptýlení u hazardních her, tak brzy hostí výjimečnou partii bridge, ve které má dát 007 Draxovi jasně za vyučenou. Bond nakonec skutečně připraví Draxe o spoustu peněz a během večera se díky tomu postupně odhalí milionářova hrubá, bezohledná a pomstychtivá povaha. Bond i M jsou nemile překvapeni, a když je pouhé čtyři dny před zkušebním letem Moonrakera za podivných okolností zastřelen bezpečnostní důstojník Scotland Yardu, rozhodne se M celou věc důkladně prošetřit.
   Po dohodě s MI5 a Scotland Yardem je nakonec vyslán 007 na místo zastřeleného, aby na projekt dohlížel. Pomoci mu má Draxova sekretářka Gala Brand nasazená Scotland Yardem. Na první pohled se zdá vše, jak má být, ale příliš mnoho náhod a záhadných okolností Bonda utvrzuje v tom, že je něco silně v nepořádku.

Hodnocení

   Moonraker je klasický thriller, ve kterém je náhodou odhalena konspirace s dalekosáhlými důsledky. Podává nám zajímavý obraz poválečné války, kde se mísí obavy z návratu nacismu se studenou válkou. Fanoušci Jamese Bonda si ale také přijdou na své. Je zde prozrazeno celé jméno Bondova šéfa M. Čtenář se setká kromě 007 také s 008 a 0011, dalšími dvěma agenty s povolením zabíjet. A kniha také obsahuje skvělou honičku, při které Bond přijde o své milované auto Bentley Mark IV. Jak už bylo řečeno, román určitě stojí za přečtení, přinejmenším pro zajímavost, protože s filmem nemá téměř nic společného.


zpět