1. vydání, Jonathan Cape (1954) Ian Fleming -
Live and Let Die
(1954)

   Román Žít a nechat zemřít je druhým Flemingovým dílem s Jamesem Bondem v hlavní roli. Vyšel rok po Casinu Royale a Flemingův styl zde podle literární kritiků doznal značného zlepšení. Stejnojmenný film s Rogerem Moorem se pak dostal na plátna kin až v roce 1973. Část děje a některé motivy si však z románu vypůjčily také bondovky For Your Eyes Only (1981) a zejména pak Licence to Kill s Timothy Daltonem z roku 1989 - film, který (po vzoru této knihy - viz níže) na dlouhou dobu ze série vyřadil Felixe Leitera.

Zápletka

   James Bond je pověřen ve spolupráci se CIA prošetřit záhadné pašování starých zlatých mincí, které se v poslední době ve velkém množství objevují v Harlemu, převážně černošské čtvrti New Yorku. V pozadí stojí Mr. Big, v Moskvě vycvičený agent SMERSH. Přezdívku si tento obří černoch díky své velikosti a schopnosti vynutit si respekt nese již od Pan Books (1965) Penguin Books (2002) mládí. Šikovnou zastrašovací kampaní a manipulací s kultem woodoo se postupně stal neotřesitelným vládcem Harlemu.
   Bond dorazí do New Yorku a s Felixem Leiterem, kolegou ze CIA, se vypraví do Harlemu obhlédnout situaci. V jednom podniku, které ovládá Mr. Big jsou chyceni a odvedeni k velkému šéfovi. Ten se je snaží odradit od vyšetřování a svým mužům nařídí Bonda zmlátit a vyhodit. Bond však poskoky Mr. Biga přelstí a při útěku z jeho podniku zabije čtyři jeho ozbrojené strážce.
   Leiter s Bondem mají díky tomu náhle v New Yorku velmi horkou půdu pod nohama, a tak se rozhodnou urychleně odcestovat na Floridu a dále pak na Jamaiku, odkud s největší pravděpodobností zlaté mince do Harlemu proudí. Před odjezdem Bonda překvapivě kontaktuje Solitaire, snoubenka Mr. Biga, se kterou se krátce setkal v jeho podniku. Prosí, aby ji vzal s sebou - již dlouho prý touží od vládce černošského podsvětí utéct. 007 nakonec souhlasí - může se tak o Mr. Bigovi leccos dozvědět. I přes přísné utajení je Bondův plán cesty odhalen a Mr. Big toužící po pomstě pošle na vlak do Miami muže s granátem a kulomety. Šťastnou náhodou však Bond i Solitaire uniknou.
   V Miami ukáže Mr. Big, že jej skutečně není radno podceňovat. Leiterovi s Bondem unese Solitaire přímo pod nosem. A když se Felix v noci impulsivně rozhodne prozkoumat sklad mořských ryb, který pravidelně zásobuje černochova loď Secatur, najde ho 007 druhý den polomrtvého v obvazech na svém prahu s cynickým vzkazem "Nepohodl se s něčím, co ho žralo"
   James Bond tedy odjíždí do Karibiku sám, aby odhalil zdroj zlatých mincí, zachránil Solitaire, pomstil Leitera a skoncoval s nebezpečným Mr. Bigem.

Hodnocení

   Žít a nechat zemřít je klasika, která by neměla uniknout Vaší pozornosti. Nelibost některých kritiků si román Live and Let Die vysloužil mírnou kontroverzí - zmiňovaným kultem woodoo a jeho údajně obrovským vlivem na prosté obyvatele Jamaiky, ale i černé newyorčany v Harlemu. Rozhodne-li se čtenář Flemingovi jeho mírně rasistické názory odpustit, odměnou mu je necelých 230 stran napěchovaných vzrušujícím dějem. Román obsahuje všechny ingredience dobré bondovky a každý vyznavač napínavé četby ho podle mého názoru doslova shltne.


zpět