Roger Moore Roger Moore
místo narození Stockwell, jižní Londýn, UK
datum narození 14. října 1927
výška 185 cm
barva očí modrá
barva vlasů hnědá
počet bondovek 7 (1973 - 1985)
nejvyšší honorář 5 000 000 dolarů

   Roger George Moore se narodil 14. října 1927 ve Stockwellu, v jižním Londýně. Jeho matka byla dcerou britského důstojníka a otec pracoval jako policista, mladého Rogera Moorea ale od mládí zajímalo umění. Víc než film ho zpočátku lákalo malířství, které studoval na umělecké škole od 15 let. Přes práci animátora se nakonec dostal k herectví a ke studiu na Královské dramatické akademii. Předtím než musel nastoupit do Britské armády, se objevil v několika hrách v londýnském West Endu. Během druhé světové války dosáhl hodnosti poručíka druhého řádu, nezúčastnil se však bojový operací, nýbrž pracoval u pomocné jednotky, která obstarávala ke konci války kulturní obveselení spojeneckých vojáků v Německu. Po skončení války a propuštění z aktivní služby byl činný hlavně v divadle, televizi a rádiu, přidělával si (podobně jako Connery) také jako model.
   Do Ameriky se Roger Moore dostal roku 1953. Jako mladý uhlazený dobře vypadající Angličan záhy získal smlouvu u MGM. Jeho prvním krokem k slávě byla role v seriálu Ivanhoe. Následovaly další dva seriály (The Alaskans a Maverick), cestu ke hvězdám mu otevřela až role Simona Teplara, hlavního hrdiny britského seriálu The Saint z roku 1962. Seriál byl úspěšný po celém (západním) světě, natáčelo se devět sezón a Roger Moore se stal mezinárodní hvězdou. Závazky k tomuto seriálu mu však také zabránily ucházet se o roli agenta 007 pro první bondovku Dr. No. Šance využil o deset let později, kdy Sean Connery podruhé prohlásil, že s Bondem definitivně končí.
   Mooreův James Bond se od postavy, které vdechl na filmovém plátně život Sean Connery, v mnohém lišil. Přestože většina fanoušků nedá na Conneryho dopustit, byl nový představitel agenta 007 (narozdíl od George Lazenbyho) akceptován. Žít a nechat zemřít (Live And Let Die), první bondovka s Rogerem Moorem z roku 1973, zcela překvapivě dosáhla většího (finančního) úspěchu než poslední oficiální bondovka s Seanem Connerym Diamanty jsou věčné (Diamonds Are Forever) o dva roky dříve.
   Celkově ztvárnil Roger Mooore Jamese Bonda v letech 1973 - 1985 v sedmi filmech. Při natáčení A View To A Kill (1985) mu už bylo 57 a ve filmu skutečně vypadá trochu moc unaveně - zvlášť v některých trochu náročnějších scénách. I když poslední bondovka s Rogerem Moorem asi není z nejlepších, celkově Roger Moore výrazně přispěl ke slávě Jamese Bonda a k jeho celosvětové oblíbenosti. Fascinaci atomovým věkem a strach z rudého nebezpečí vystřídaly nové motivy jako objevování vesmíru, čímž se celá série posunula dál, neztratila ale nic ze svého kouzla. Agent 007 v Moorově podání stále jezdí přepychovými auty s velice speciální výbavou, svádí krásné ženy a s chladnou hlavou, suchým anglickým humorem a svou milovanou zbraní Walther PPK bojuje proti padouchům s plány na ovládnutí světa.
   Mezi natáčením jednotlivých bondovek si Roger Moore našel čas i na další filmy, za zmínku stojí Volání ďábla (1976) s Ianem Holmem a Lee Marvinem, Divoké husy (1978) s Richardem Burtonem nebo Útěk do Atén (1979), kde hraje po boku Tellyho Savallase. Poté co skončil s Jamesem Bondem to s jeho kariérou šlo mírně z kopce. Účinkoval v několika propadácích jako německém Feuer, Eis & Dynamit (1990) nebo komedii Bullseye! (1991). Na chvíli se odmlčel, ale ani poté neměl ve výběru rolí štěstí - v poseldních deseti letech hrál spíše ve druhořadých filmech jako byl Van-Damův Souboj cti (1996), Spice World (1997), nebo šílená komedie Boat Trip (1999). Přesto se však stále drží středu dění, hlavně díky účinkování v různých televizních show (čeští diváci ho mohli vidět třeba při udělování filmových cen Český lev 2005) a v neposlední řadě také díky jeho charitativní činnosti a práci pro UNICEF.

zpět