Timothy Dalton Timothy Dalton
místo narození Colwyn Bay ve Walesu, UK
datum narození 21. března 1946
výška 189 cm
barva očí zelená
barva vlasů černá
počet bondovek 2 (1987 - 1989)
nejvyšší honorář 5 000 000 dolarů

   Timothy Peter Dalton se narodil 21. března 1946 v městečku Colwyn Bay ve Walesu, ve Velké Británii. Matka byla Američanka irsko-italského původu a otec Angličan, který ve Walesu sloužil za 2. světové války. Koncem 40. let se rodina přestěhovala do Belperu, nedaleko Manchesteru. Daltonova rodina byla bohatá a Timothymu se dostalo dobrého vzdělání. Velice brzy ho začalo přitahovat herectví. V roce 1964 se zapsal na Královskou akademii dramatického umění (The Royal Academy of Dramatic Art), kterou však nedokončil. Před koncem druhého ročníku odešel hrát do Birminghamu, kde brzy začal hrát profesionálně.
   Talent a vzhled mu předurčovali kariéru v televizi. Pro jeho první velkou filmovou roli po boku též debutujícího Antonyho Hopkinse ve filmu The Lion in Winter v roce 1968 ho prý údajně doporučil slavný Peter O'Toole. Následovala řada menších projektů, zejména pro britskou televizi BBC. Počátkem 70. let natočil několik filmů, z nichž stojí za zmínku kostýmní drama Cromwell nebo Mary, Queen of Scots. Začátkem 70. let se věnoval téměř výhradně divadlu, stal se členem dvou divadelních společností a zaměřoval se hlavně na Shakespeara.
   První nabídka hrát Jamese Bonda přišla již v roce 1969, kdy Sean Connery po Žiješ jenom dvakrát prohlašoval, že definitivně končí. Dalton odmítl s odůvodněním, že se na roli cítí příliš mladý a že se nechce vypořádávat s rolí po hvězdném Seanu Connerym. Roli nakonec dostal George Lazenby. Během 70. let byl znovu osloven, ale odmítl s tím, že nesouhlasí s odlehčeným směrem, kterým se tehdy bondovky ubíraly. Od půlky 70. let začal opět věnovat televizní a filmové tvorbě, koncem 70. let se pak prakticky přesunul do USA, kde se např. díky seriálu Cennenial dostal do povědomí amerického publika. Nezanevřel však ani na Velkou Británii, kde si zahrál v oceňované minisérie Jana Eyreová nebo televizním filmu The Master of Ballantrae s Michaelem Yorkem.
   Producenti Jamese Bonda o Daltona zjevně velice stáli a tak dostal v roce 1986 již třetí nabídku, kterou ale musel odmítnout kvůli pracovním závazkům. Role 007 byla nabídnuta Pierci Brosnanovu, ten se však byl nucen též kvůli závazkům (k seriálu Remington Steele) říci ne. O rok později Timothy Dalton napočtrvté životní šanci konečně přijal a jeho první bondovka The Living Daylights byla úspěšná - s celosvětovými tržbami okolo 191 milionů dolarů překonala poslední dva filmů s Rogerem Moorem i tehdejší konkurenční akční filmy Smrtonosná past a Smrtonosná zbraň.
   Druhá bondovka s Daltonem, Povolení zabíjet z roku 1989, však už tak úspěšná nebyla, možná i díky nepodařené marketingové kampani. Bondovka připraovaná na rok 1991 s pracovním názvem The Property of a Lady, tak byla uložena k ledu. Rozpoutali se pře mezi producenty z United Artists/MGM a držiteli práva na Jamese Bonda firmou Danjaq Alberta Brocolliho. Timothy Dalton nakonec v roce 1994 sám oficiálně oznámil, že končí. Jeho James Bond byl poněkud vážnější, drsnější a realističtější. Fanoušci zvyklý na šarm Seana Conneryho a vtípky Rogera Moora byly často trochu zklamáni. Např. Desmond Llewelyn (představitel vynálezce Q) však oceňoval Daltona za to, že neblíže přiblížil agentovi 007 z románů Iana Fleminga.
   Poté nastal jasný ústup ze slávy, úspěchy na divadelním jevišti a v televizních inscenacích, které byly odjakživa Daltonovou doménou, poněkud kompenzovaly druhořadé filmové role. V devadesátých letech si hlavní role si zahrál ve filmech The Beautician and the Beast, The Informant nebo The Reef, které však ani u diváků ani u kritiky nijak zvlášť nezabodovali. Parodii na tajného agenta typu James Bond si vystřihl v komedii Looney Tunes zpět v akci z roku 2003. Trochu smutný konec herecké hvězdy, ale třeba Timothy Dalton ještě překvapí. A když ne, pořád mu zůstane, že je jedním z mála, koho svět zná jako Jamese Bonda.

05.09.2006
zdroje: IMDb, Wikipedie

zpět