Daniel Craig Daniel Craig
místo narození Chester, Anglie
datum narození 2. března 1968
výška 180 cm
barva očí modrá
barva vlasů špinavý blond
počet bondovek 1 (2006)
nejvyšší honorář 2 000 000 liber (?)

   Daniel Wroughton Craig se narodil 2. března 1968 v anglickém městě Chester. Jeho otec pracoval jako stavitel ocelových konstrukcí, matka jako učitelka. V roce 1972 se však rodiče rozvedli a Daniel odešel s matkou a svojí starší sestrou Leou do městečka Hoylake nedaleko Liverpoolu. Tam také mladý Daniel chodil na gymnázium a v místním klubu hrál rugby.
   Od útlého věku se však také velmi zajímal o divadlo, v čemž ho jeho umělecky založená matka plně podporovala. V šestnácti letech se Daniel Craig přestěhoval do Londýna, neboť byl přijat do Národního divadla mládeže (National Youth Theatre). Hodně času trávil na jevišti a s NYT hostoval i v zahraničí. Peněz ale nebylo nazbyt, a tak si musel přivydělávat jako číšník.
   V roce 1988 byl na druhý pokus přijat na Guildhall School of Music and Drama, kde mezi jeho spolužáky patřili mimo jiné Ewan McGregor nebo Joseph Fiennes. Tříletý obor v roce 1991 úspěšně dokončil a následující rok se oženil se skotskou herečkou Fionou Loudon, které se v témže roce narodila dcera Ella. Manželství se ale už v roce 1994 rozpadlo.
   Jeho prvním milníkem v kariéře bylo účinkování v britském seriálu Our Friends in the North v roce 1996, cesta ke slávě však započala až o zhruba pět let později. Nejprve se v roce 2001 objevil ve vedlejší roli ve filmu Lara Croft: Tomb Raider s Angelinou Jolie. A poté si zahrál syna Paula Newmana v oscarovém snímku Road to Perdition - Cesta do zatracení (2002) režiséra Sama Mendese. V roce 2004 si vysloužil pochvalu kritiků za svůj výkon v hlavní roli britské gangsterky Po krk v extázi (Layer Cake). Zejména festivalové publikum mohlo Craiga v témže roce zaregistrovat v filmovém zpracování románu Enduring Love. Poté přišla spolupráce se Stevenem Spielbergem, který Craiga obsadil po boku Erica Bany, Geoffrey Rushe a Mathieu Kassovitze do svého kontroverzního snímku Mnichov. V roce 2005 si ještě stihl zahrát vedlejší roli blázna v psychiatrické léčebně v dramatu Svěrací kazajka s Adrienem Brody a Keirou Knightley.
   Oznámení o jeho obsazení do role Jamese Bonda předcházely několikaměsíční spekulace při nichž padala nejrůznější známá jména a následovaly velmi rozporuplné reakce - od překvapění, zklamání až po vyložené rozhořčení (a vznik webových stránek vyzývajících k bojkotu Daniela Craiga a nové bondovky, zejména www.DanielCraigIsNotBond.com). Craigových příznivců nebylo moc. Pevně však za ním stáli producenti a postupně mu podporu vyjádřili i všichni dosavadní představitelé Jamese Bonda včetně zpočátku trochu naštvaného Pierce Brosnana, ale i někteří fanoušci Jamese Bonda (a vznikly také stránky Craigových přívrženců, např. www.DanielCraigIsBond.com:-)
   A Daniel Craig se s rolí popral mnohem lépe než se čekalo, kritika byla nadšená a nakonec i diváci - Casino Royale vydělalo po světě víc jak půl miliardy dolarů, čímž výrazně překonalo předcházející Die Another Day, nejúspěšnější film s Piercem Brosnanem. Další bondovka s Danielem Craigem proto na sebe nenechá dlouho čekat, premiéra byla předběžně stanovena na listopad roku 2008. Do té doby můžeme Craiga vidět dvakrát po boku Nicole Kidmanové, v akční sci-fi The Invasion a dobrodružném rodinném filmu The Golden Compass, které by oba měli dorazit do našich kin v letošním roce.

13.01.2007
zdroje: IMDb, Wikipedie

zpět