Sean Connery Sean Connery

   Sean Thomas Connery (jeho rodné jméno) se narodil 25. srpna 1930 ve skotském Edinburghu. Jeho život ale rozhodně neprobíhal hladce, jak by se možná mohlo zdát. Connery totiž vyrůstal v chudé rodině skotského řidiče. Ve třinácti letech opusil školu a následující tři roky strávil u britského Královského námořnictva. Před začátkem své herecké kariéry prošel spoustou zaměstnání. Byl například plavčíkem, mlékařem nebo stál modelem v umělecké škole. V roce 1953 se zúčastnil soutěže Mr. Universe a obsadil třetí místo. Dnes je Sean Connery podruhé ženatý a z prvního manželství má dva syny. Jeho druhou ženou je Micheline Roquebruneová (*1975).
   Jeho kariéra začala nejprve v divadle a v roce 1956 v televizi. Jeho debutem se stal film No Road Back. Ke konci padesátých let podepsal jako začínající herec smlouvu s firmou Metro Goldwyn Meyer, díky které si ještě před rokem 1962 zahrál v jedenácti filmech. Rok 1962 se stal zlomem v jeho kariéře. Vyhrál totiž konkurz na Jamese Bonda do filmu Dr. No a to odstartovalo jeho hvězdnou kariéru.
   O sedm let později prohlásil, že pátá bondovka You Only Live Twice je jeho poslední a že se chce více věnovat rodině a golfu. Toto naštěstí nedodržel a vrátil se k roli Jamese Bonda o čtyři roky později ve filmu Diamanty jsou věčné. Tehdy znovu prohlásil, že agenta 007 už nikdy hrát nebude. K velké radosti jeho fanoušků se v roce 1983 podruhé vrátil (v trefně nazvané bondovce) Nikdy neříkej nikdy, která byla vlastně předělávkou filmu Thunderball z roku 1965.
   Odhlédaje od jeho úspěchu jako tajný agent 007 hrál Sean Connery ve velkém množství jiných úspěšných filmů jako např. Velká vlaková loupež (1979), Ve jménu růže (1986), Nedotknutelní (1987) (za tento film získal svého jediného Oscara), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), Hon na ponorku (1990), První rytíř (1995), Skála (1996) nebo Past (1999).

zpět