Pierce Brosnan Pierce Brosnan
místo narození Drogheda, Irsko
datum narození 16. května 1953
výška 185 cm
barva očí hnědá
barva vlasů černá
počet bondovek 4 (1995 - 2002)
nejvyšší honorář 16 500 000 dolarů

   Pierce Brendan Brosnan se narodil 16. května 1953 ve městě Drogheda, v hrabství Louth na severu Irska. Otec opustil rodinu, když byl Pierce ještě malý a matka odešla do Londýna za prací. Pierce byl vychovávaný irskými Křesťanskými bratry a za matkou do Londýna odešel v jedenácti letech. Matka se znovu vdala, za skotského válečného veterána, který se pro Pierce stal náhradním otcem. Hereckou průpravu získal Pierce v londýnském Drama Centre.
   V osmdesátých letech se stal televizní hvězdou, když po minisérii The Manions of America dostal hlavní roli v populárním seriálu Remington Steele. První nabídka na roli Jamese Bonda přišla již v osmdesátých letech poté, co skončil Roger Moore, a Brosnan roli přijal. Nakonec však musel přenechat místo Timothy Daltonovi, kvůli závazkům k Remingtonu Steelovi.
   Po skončení seriálu následovali další televizní i filmové projekty, např. minisérie Kolem světa za 80 dní, film The Heist, nebo vedlejší role v úspěšném rodinném filmu Mrs. Doubtfire - táta v sukni. Po neúspěchu bondovky Přísně tajné a následném několikatém odkladu další bondovky nakonec Timothy Dalton rezignoval a producenti si opět vzpomněli na Pierce Brosnana. Ten nabídku přijal, ale vyjednal si podmínku, že bude moci v přestávkách mezi jednotlivými bondovkami smět pracovat na jiných projektech. V devadesátých letech jsme ho tak mohli vidět v úspěšných filmech Mars útočí!, Rozpoutané peklo nebo Aféra Thomase Crowna.
   GoldenEye vznikalo za velice napjaté atmosféry. Po nejdelší pauze v historii Jamese Bonda se nakonec nové obsazení osvědčilo a Zlaté oko se stalo jedním z nejoblíbenějších novodobých dílů série. GoldenEye přineslo třistapadesátimilionové tržby a finanční úspěch i spokojenost fanoušků provázeli i další dvě bondovky Zítřek nikdy neumírá a Jeden svět nestačí. U čtvrtého a posledního filmu s Piercem Brosnanem jako 007, bondovky Dnes neumírej, nastala podivná situace, u fanoušků spíše propadl, ale tržby 456 milionů dolarů z něj dělají největší kasovní trhák série. Die Another Day se sice fanouškům tolik nelíbil, Pierce Brosnan je ale jinak velice oblíbený a bez nadsázky můžeme říct, že to byla hlavně jeho zásluha, že byl agent 007 v devadesátých letech po dlouhé přestávce vzkříšen a je stále tak oblíbený.
   Poslední vystoupení jako James Bond absolvoval Brosnan v počítačové hře Everything or Nothing, která je jako blahé paměti Indiana Jones and the Fate of Atlantis některými fanoušky považována jako právoplatný díl série. Narozdíl od Rogera Moora a Timothyho Daltona však konec účinkování jako James Bond neznamenal pro Brosnana konec hvězdné kariéry.
   Ještě v roce 2001 si zahrál po boku Jamie Lee Curtisové a Geoffrey Rushe v Agentovi z Panamy, na šarm Jamese Bonda dává vzpomenout i Brosnanův lupič z filmu Když se setmí (2004), drsnější tvář ukazuje Brosnan v thrilleru Matador z loňského roku, který u nás nedávno vyšel na dvd. A do budoucna je Pierce Brosnan doslova na roztrhání. Jsou dokončovány dva filmy, které do kin přijdou příští rok: drama z americké občanské války Seraphim Falls a kriminální thriller Butterfly on a Wheel. Drama z období druhé světové války Marriage se právě filmuje a ve fázi příprav se nachází projekt The November Man, kde by měl Brosnan ztvárnit tajného agenta na odpočinku:-) Uvažuje se také o volném pokračování Aféry Thomase Crowna.

05.09.2006
zdroje: IMDb, Wikipedie

zpět